Relacja z wyjazdu rowerowego na odpust i dożynki w Benicach

Uroczystość odpustowo-dożynkowa w Benicach

W piękną, słoneczną sobotę 14 września 2013 w kościele parafialnym pw. Macierzyństwa NMP w Benicach odbyła się uroczystość odpustowo-dożynkowa. Na uroczystość przybyli pielgrzymi piesi z okolicznych miejscowości, rowerowi  (Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa), motocykliści oraz wielu wiernych własnymi środkami transportu. Odpust ku czci naszej Pani oficjalnie rozpoczął się o godz.13.00 uroczystą Mszą św. której przewodniczył ks. Zbigniew Niemasik proboszcz z Dziwnówka. W koncelebrze byli również: ks. Dziekan Dariusz Żarkowski, ks. Tomasz Stroynowski oraz ks. prob. kan. Roman Rostkowski. Wszystkich zaproszonych księży, przedstawicieli władz miasta Kamienia Pom. oraz wszystkich zgromadzonych wiernych powitał Proboszcz tej że parafii ks. Roman Rostkowski. W kazaniu wygłoszonym przez ks. Dziekana  usłyszeliśmy słowa odnoszące się do postaci Maryi i Jej miejsca w religijności i historii naszego narodu.

W tym roku odpust parafialny dopełniły także dożynki sołeckie. Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz dary przyniesione przez wiernych, następnie był przemarsz na plac przy świetlicy wiejskiej gdzie odbyło się oficjalne otwarcie dożynek. Wszystkich gości zaproszono na obfity poczęstunek – bigosik, grochówka, kiełbaski z grilla, pyszne ciasto, kawa, herbata oraz napoje chłodzące.

W programie były też atrakcje sportowe ( przeciąganie liny, rzut gumowcem i podnoszenie beczki po piwie )w tych trzech konkurencjach wzięła udział  Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa w składzie: ks. Roman Rostkowski, Sebastian Świłpa i Jacek Smoliński . Wspomnę tylko że w konkurencji podnoszenia beczki nasza grupa była zdecydowanie  najlepsza, niemal nokautując  swoich rywali.

Duże zainteresowanie wzbudził konkurs dla dzieci na najładniejszy rysunek na płycie asfaltowej o tematyce ,,zwierzątko’’ . W tym konkursie  II miejsce zajął Szymon Świłpa.  W programie znalazł się także konkurs na najlepsze wypieki domowe. Wszystkie ciasta były przepyszne, jednak największe uznanie i pierwsze miejsce przypadło… grzybkom -zobaczcie zdjęcia 🙂

Konkurs wieńców dożynkowych wygrało sołectwo Śniatowo. Cała uroczystość odbyła się w miłej i rodzinnej atmosferze a zabawa trwała do rana.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich tych, co przyczynili się do zorganizowania  tej uroczystości a w szczególności ks. prob. kan. Romanowi Rostkowskiemu i sołtysowi Benic Romanowi Podedwornemu.

Wszystkie zdjęcia – link do galerii

Serdeczne Bóg zapłać!

Marian ŁapińskiMarian Łapiński

 

 

Treść zaproszenia na odpust i dożynki w Benicach:

Ks. Roman Rostkowski- nasz kapelan przypomina i zaprasza pielgrzymów rowerowych (nie tylko z tego roku ) na uroczystości odpustowe i spotkanie popielgrzymkowe do Benic  w sobotę 14 września.

BeniceProgram: 9.00 zawody hipiczne skoki przez przeszkody,12.30 różaniec 13.00 msza św. odpustowa, przemarsz na wspólne świętowanie tam obfity  poczęstunek, atrakcje sportowe , konkurs wieńców dożynkowych, zabawa przy muzyce do późnego wieczora – szczegóły obok na plakacie.

Chęć  noclegu należy zgłosić do ks. Romana 913832197. Osoby nocujące w Benicach powinny zabrać  własny śpiwór.

Wspólny wyjazd na rowerach.

Osobom chcącym wybrać się na rowerach  proponujemy do wyboru ( w zależności od tempa) dwie grupy.

Pierwsza  grupa ( turystyczna) wyrusza o godz 06.45 natomiast druga  ( pościgowa) spotyka się o godz. 07.45.

Miejsce zbiórki: Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w  Szczecin Dąbiu  ul. Czarnogórskiej 68 ( obok Goleniowskiej). To jest ten nowy kościół przy drodze  wylotowej  ze Szczecina; http://parafiaszczecin.pl/

W obu przypadkach planowany przyjazd do Benic ok godz. 12.30

Powrót do Szczecina w niedzielę po mszy świętej o godz. 10.00

Uwaga: od strony organizacyjno-prawnej nie jest to wyjazd zorganizowany tak jak np. nasza pielgrzymka do Częstochowy. W związku z czym  na przykład ewentualne ubezpieczenie, transport bagażu każdy załatwia indywidualnie.

Według prognozy pogoda ma być dosyć ładna. Wcześnie rano jest jednak trochę zimno. Pamiętajcie o rękawiczkach i odpowiednim ubiorze.

Link do mapy z trasą rowerową : Szczecin-Benice na rowerach

 

Przekaż innym to zaproszenie  osobiście, telefonicznie, sms-em, mailem, poprzez Facebooka ……

Zgłoszenia i zapytania na następnej stronie ( kliknij na poniższy link):

Prosimy o zgłoszenie się osób, które znają tą trasę i chcą jechać w pierwszej grupie.