Etap trzeci – Rokitno-Obra

Etap trzeci  – Rokitno-Obra W trzecim etapie przebyliśmy trasę z Rokitna do Obry.  Dzień rozpoczęliśmy mszą świętą w sanktuarium w Rokitnie. Homilię wygłosił ks. Prałat Jan Kazieczko. Poruszał on temat rodziny, jako najważniejszej komórki społecznej, w której kształtuje się charakter człowieka. Szczególnie podkreślił jak wiele zależy od rodziców w prawidłowym wychowywaniu i formowaniu młodego pokolenia.

Po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę. Pierwszy postój zaplanowano w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Niewielu z nas wie, ale to właśnie w Międzyrzeczu powstało pierwsze opactwo benedyktyńskie. Jego fundatorem  był Bolesław Chrobry Świętymi Braćmi Międzyrzeckimi stało się pięciu  brutalnie zamordowanych braci z tego opactwa.  Było to dwu włoskich benedyktynów: Benedykt i Jan, dwóch słowiańskich nowicjuszy i jednocześnie rodzonych braci: Izaak i Mateusz oraz Krystyn, który im posługiwał.  Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj: Pierwsi Męczennicy Polski.

Następnym celem naszego dłuższego postoju był Żbąszyń.  Tutaj tradycyjnie ugoszczono nas obiadem w parafii p.w. NMP Wniebowziętej.  W Zbąszyniu, na brzegu rzeki  Obra zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe pod pomnikiem Jana Pawła II.   Jest to wyjątkowy pomnik, bo przedstawia  Karola Wojtyłę jako kajakarza – zobaczcie na zdjęciach.

Ze Zbąszynia wyruszyliśmy w kierunku naszego celu  – miejscowości  Obra. Przed dotarciem  na nocleg, tradycyjnie zatrzymaliśmy się na boisku piłkarskim, aby rozegrać mecz. W meczu seniorzy kontra juniorzy (ci ostatni są na zdjęciach w zółtych kamizelkach) padł remis 6:6, chociaż do przerwy prowadziła grupa starszych pielgrzymów. Królem strzelców ( 3 bramki) został Sebastian Świłpa – założyciel i kierownik naszej pielgrzymki.

W celu zakwaterowania tak licznej grupy ( 240 osób)  na noclegi rozjechaliśmy się do trzech sąsiadujących miejscowości – Obra, Jażyniec i Kiełkowo. W każdej z nich wieczorem odbył się Apel Jasnogórski.

Aby zobaczyć większe zdjęcia kliknij myszką na powyższy pokaz. Otworzy się nowe okno z dużym zdjęciem.

Pogoda dzisiaj nam sprzyjała, było ciepło i bez opadów.  W sumie to mieliśmy szczęście, gdyż okazało się po przyjeździe do Obry, że parę godzin wcześniej była tu ogromna ulewa.

Jutro czeka nas etap do Góry Śląskiej.

PS Ksiądz Roman przedstawił nam dzisiaj szokującą informację, którą myślę że należy przekazać dalej. Dotyczy ona bojkotu na świecie produktów koncernu Pepsico. Okazało się że koncern ten planował wypuszczenie na rynek  napoju wyprodukowanego z wykorzystaniem elementów nerki z ludzkich embrionów, pochodzących z aborcji. Szczegóły tutaj i tutaj